Premier Petr Nečas przedstawia nowy kodeks cywilny. Jakie zmiany przyniesie? | CesPol


CesPol  ›  Informacje o czeskim rynku  ›  Prawo i regulacje  ›  Premier Petr Nečas przedstawia nowy kodeks cywilny. Jakie zmiany przyniesie?

Produkty nawiązujące

Premier Petr Nečas przedstawia nowy kodeks cywilny. Jakie zmiany przyniesie?

Zuzana Tlolková

Kodeks przygotowywał się jedenaście lat i przewiduje się, iż przyniesie jedną z największych zmian od lat 60-tych. Czechy są jednym z ostatnich krajów w Europie Środkowej i Wschodniej bez nowego, nowoczesnego kodeksu nieobciążonego komunizmem. To, czy kodeks rzeczywiście będzie ważny, nie jest pewne.

Jakie wnioski na przykład zawiera? ● jeden z wniosków mówi o tym, że podczas zakupu mieszkania lub domu, nie będzie konieczne czekać na zapis do katastru. Wszystko będzie ważne po podpisaniu umowy. ● mieszkanie, pole, las nie będzie konieczne wynajmować pisemnie. Wystarczyć będzie umowa ustna. ● zgubioną rzecz znalazca może sobie w określonych warunkach pozostawić. ● jeżeli drzewo sąsiada sięga na naszą działkę, musimy sąsiada do naszego ogrodu wpuścić i pozwolić pozbierać swoje owoce. ● sąd może nakazać zrobić płot wokół własnej działki. Na przykład dlatego, żeby zwierzęta nie biegały na działkę sąsiada. ● budynek i działka już nie będą mogły mieć różnego właściciela. ● zwierzę już przestanie być tylko rzeczą. Na przykład uratowanie życia psa zamkniętego w samochodzie będzie mieć pierwszeństwo przed szkodą, która powstanie na samochodzie. ● przy kupnie samochodu, o którym następnie wyjdzie na jaw, iż jest skradziony, w odróżnieniu od tego, jak jest obecnie, będzie wszystko w porządku, ponieważ został zakupiony w dobrej wiarze. ● kiedy ktoś zniszczy „rzecz specjalnie ulubioną”, na przykład fotografię zmarłych rodziców, powstanie dla poszkodowanego prawo do odszkodowania. Nowy kodeks jest kropką za totalitarnym odbieraniem prawa cywilnego. Koalicja jednak musi o jego jakości przekonać krytyków. Opracowała: Zuzana Tlolková, Cespol Business Service, www:c-bs.eu

› 10. 5. 2011
Autor: Zuzana Tlolková

Wydrukuj Eksport do formatu PDF Wyślij ten artykuł

Napisz do nas
Firma / Imię i nazwisko
E-mail
Telefon
Opisz swoje zainteresowanie
Chcę się skontaktować